Την πρόκριση στους «16» του Europa Conference League σφράγισε το βράδυ της Πέμπτης στη Βουδαπέστη ο Ολυμπιακός, καθώς πέτυχε δεύτερη νίκη, και πάλι με 1-0 σκορ, επί της Φερεντσβάρος.
Η θεαματικά μεταμορφωμένη ομάδα του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στο συγκρότημα του Στάνκοβιτς και πήρε τη νίκη-πρόκριση και πάλι με γκολ του Ελ Κααμπί (0-1), ο οποίος σκόραρε με πέναλτι στο 45′.
Πλέον οι Πειραιώτες, που μετρούν τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς με τον Βάσκο στον πάγκο τους, θα περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους, που θα προκύψει από την κλήρωση, που θα διεξαχθεί το μεσημέρι της Παρασκευής (23/02, 14:00) στη Νιόν της Ελβετίας.
Φερεντσβάρος-Ολυμπιακός 0-1
Γκολ: 45′ πεν. Ελ Κααμπί (Ολυμπιακός)
Κίτρινες: Βάργκα (Φερεντσβάρος), Αμπού Φανί (Φερεντσβάρος)
Φερεντσβάρος: Ντίμπουζ, Γουίνγκο (46′ Μακρέκις), Σισέ, Μαέ, Τσίβιτς (67′ Ραμίρες), Ζακάριασεν (67′ Ρομντάν), Φανί, Μάιγκα, Μαρκίνιος, Βάργκα, Κόδρο (46′ Πέσιτς)
Ολυμπιακός: Πασχαλάκης – Ροντινέι, Ρέτσος, Κάρμο, Ορτέγκα – Έσε, Τσικίνιο, Όρτα (74′ Ιμπόρα) – Φορτούνης (74′ Φορτούνης), Ελ Κααμπί (79′ Γιόβετιτς), Ποντένσε