Η Ρεάλ ήταν, είναι και θα είναι η “βασίλισσα” του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου και φροντίζει να το αποδεικνύει σε κάθε μεγάλο ματς, σε κάθε τρανταχτή ευκαιρία που της παρουσιάζεται. Η τελευταία ευκαιρία δόθηκε το βράδυ του Σαββάτου (01/06) στο “Γουέμπλεϊ” με αντίπαλο την Ντόρτμουντ.
Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους «οιωνούς», καθώς με την έναρξη του τελικού έγινε εισβολή από οπαδούς και η αναμέτρηση διακόπηκε για λίγα λεπτά.
Οι Βεστφαλοί ήταν ανώτεροι στο πρώτο μέρος και είχαν τις μεγάλες ευκαιρίες αλλά δεν βρήκαν δίχτυα και έτσι στο δεύτερο μέρος υποτάχθηκαν στη μοίρα του αουτσάιντερ.
Και αυτό γιατί η ομάδα του Αντσελότι ήταν αποφασισμένη να ξεδιπλώσει στο χορτάρι τη μεγάλη στόφα και την τεράστια κλάση των παικτών της και το έκανε, με τους Καρβαχάλ και Βινίσιους να σκοράρουν στο 74′ και στο 83′ αντίστοιχα και να σφραγίζουν ένα άνετο 2-0 στο δεύτερο μέρος, που υπέγραψε το 15ο Champions League στην ιστορία του συλλόγου.
Ντόρτμουντ-Ρεάλ Μαδρίτης 0-2
Γκολ: 72′ Καρβαχάλ (Ρεάλ), 83′ Βινίσιους (Ρεάλ)
Κίτρινες: Βινίσιους (Ρεάλ), Σλότερμπεκ (Ντόρτμουντ), Σάμπιτσερ (Ντόρτμουντ), Χούμελς (Ντόρτμουντ)
Κόκκινες:
Δοκάρια: 23′ Φίλκρουγκ (Ντόρτμουντ)
Μπορούσια Ντόρτμουντ (Έντιν Τέρζιτς): Κόμπελ, Ριέρσον, Χούμελς, Σλότερμπεκ, Μάατσεν, Τσαν (80′ Αλέ), Σάμπιτσερ, Μπραντ (80′ Μάλεν), Σάντσο (89′ Μπινό-Γκίτενς), Αντεγέμι (72′ Ρόις), Φίλκρουγκ.
Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Κουρτουά, Καρβαχάλ, Ρούντιγκερ, Νάτσο, Μεντί, Βαλβέρδε, Καμαβινγκά, Κρόος (85′ Μόντριτς), Μπέλιγχαμ (85′ Χοσέλου), Ροντρίγκο (90′ Μιλιτάο), Βινίσιους (90’+4′ Λούκας Βάσκες).