Ολοκληρώθηκε το μεσημέρι της Κυριακής ο 1ος Διεθνής Ποδηλατικός Γύρος Θεσσαλίας Tour of Thessaly 2023 EXALCO με 171 αθλητές, εκ των οποίων 70 από την Ελλάδα.
Ο αγώνας, που είχε εκκίνηση νωρίς το πρωί από την πόλη του Βόλου (Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας) για τις μικρές κατηγορίες (Παίδες, κορασίδες και έφηβοι), συνεχίστηκε με την κατηγορία Γυναικών Elite/U23 και έκλεισε με την κατηγορία Ανδρών Elite/U23.
Ο τερματισμός έγινε στην πόλη της Λάρισας, στο Πάρκο Χρωμάτων (πρώην Χατζηχαλάρ).
Οι δύο πρώτοι νικητές του αγώνα ανδρών είναι Έλληνες, οι Νικόλαος Μιχαήλ Δράκος και Νικηφόρος Αρβανίτου, ενώ στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Olsian Velia από την Αλβανία.
Στον αγώνα γυναικών η κατάταξη έχει ως εξής: Manuela Muresan από τη Ρουμανία, Ivana Tonkova από τη Βουλγαρία και Elena Petrova από τη Βόρεια Μακεδονία.
Η περιγραφή του Αγώνα έγινε από τον Χρήστο Νέζο, ενώ το παρόν έδωσε και ο Περιφερειάρχης Θεσσαλίας Κώστας Αγοραστός, ο οποίος ευχαρίστησε όλους όσους παρευρέθηκαν και φρόντισαν για τη διεξαγωγή του Αγώνα, ενώ δήλωσε ότι η Περιφέρεια δεσμεύεται να καταστήσει τον Ποδηλατικό Γύρο θεσμό, ο οποίος θα επαναληφθεί σίγουρα και την ερχόμενη χρονιά.