Η Βέροια έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε την παρουσία της στην 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, επικρατώντας εκτός έδρας του Θεσπρωτού με σκορ 2-1 το Σάββατο (8/10).
Στην Ηγουμενίτσα και στο ματς του 4ου γύρου του θεσμού οι Ημαθιώτες με το… καλημέρα, στο 1ο λεπτό δηλαδή, είχαν μεγάλη ευκαιρία για το 0-1, με τον Φασίδη να νικιέται στο τετ α τετ από τον Παππά.
Οι «κιτρινόμαυροι» απάντησαν στις ευκαιρίες στο 6′, όταν ο Βασιλάκης έπιασε την κεφαλιά από τη μικρή περιοχή και ο Παπαδόπουλος απομάκρυνε με εντυπωσιακό τρόπο την παραβίαση της εστίας του.
Το πρώτο γκολ για την ομάδα του Κώστα Ανυφαντάκη ήρθε στο 37′, με τον Φασίδη να αξιοποιεί την μπαλιά του Ντουμάνη και με πλασέ βρήκε δίχτυα, ενώ στο 52′ ο Μπουόλι πέτυχε το 0-2 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, παράβαση που καταλογίστηκε ένα λεπτό νωρίτερα σε ανατροπή του από τον Βασιλάκη.
Στο 75′ ο Παππάς έκανε σπουδαία απόκρουση σε δυνατό σουτ του Μπουκουβάλα εντός περιοχής, με την ομάδα του Χουάν Ραμόν Ρότσα να ψάχνει τη μείωση του σκορ και στο 83′ ο Κωνσταντίνου έπιασε το μονοκόμματο σουτ μετά τη σέντρα του Μαντζουρανάκη, για να φύγει ελάχιστα άουτ η μπάλα.
Εντέλει, το γκολ της τιμής για τον Θεσπρωτό ήρθε με την κεφαλιά του Μπονίγια στο 90’+4, για να διαμορφωθεί έτσι το τελικό αποτέλεσμα.
Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μπούμπας του Συνδέσμου Ηπείρου με βοηθούς από τον ίδιο Σύνδεσμο τους Θανασιά και Λιόντο.
ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ (Χουάν Ραμόν Ρότσα): Παππάς, Βαλιέντε (64′ Τρομπούκης), Βασιλάκης, Γώγος (59′ Σεμερτζάκης), Ρίζος, Μίγγος, Διγκόζης (59′ Μαντζουρανάκης), Δρίτσας (59′ Μπίκας), Κωνσταντίνου, Λύγκας (66′ Μαρτίνες), Μπονίγια.
ΒΕΡΟΙΑ (Κώστας Ανυφαντάκης): Παπαδόπουλος, Ντουμάνης, Παπαχρήστος (76′ Μουχάλης), Περδίκης, Στίκας, Μπλέτσας, Ορφανίδης (76′ Κατσούκης), Φασίδης (67′ Ισαακίδης), Μπελεβώνης (53′ Μασούρας), Μπουκουβάλας, Μπουόλι.
pic by Kerkidasport