Υπόθεση 12 λεπτών ήταν για τη Νίκη Βόλου η νίκη στην έδρα του Αιολικού. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και έπιασαν στον… ύπνο τους νησιώτες καθώς μόλις στο 5′ ο Ριμπέιρο έκανε το 0-1 με ωραίο σουτ το οποίο δεν μπορούσε να εμποδίσει ο Μιλόγεβιτς.
Πέντε λεπτά μετά η Νίκη έφτασε κοντά και σε δεύτερο τέρμα αλλά ο Κρητικός είδε το δυνατό σουτ που έκανε να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του αντίπαλου τέρματος.
Τελικά ο ίδιος παίκτης στάθηκε πιο τυχερός στο 12′ όταν με ένα ακόμα σουτ, είδε την μπάλα να αναπαύεται στο βάθος της αντίπαλης εστίας για το 0-2. Από εκεί και πέρα η συνέχεια του αγώνα ήταν παράσταση για μία ομάδα, με τους Βολιώτες να φεύγουν με το διπλό στις αποσκευές τους.
Οι οπαδοί της γηπεδούχου αποδοκίμασαν έντονα για τη νέα τραγική εμφάνιση, αφού διαπιστώνουν πως η ομάδα τους δεν λέει να σηκώσει κεφάλι. Πιθανό, βέβαια, να δρομολογηθούν εξελίξεις και να αποχωρήσει ο Απόστολος Χαραλαμπίδης από τον πάγκο, μήπως και ο Αιολικός προλάβει να σώθεί από το «ναυάγιο».
Αιολικός – Νίκη Βόλου 0-2
Σκόρερ: 5′ Ριμπέιρο, 12′ Κρητικός
Αιολικός: Μιλόγεβιτς, Μαξιμένκο (46′ Σινγκ), Κολλαράς, Λουμανσρόμπεν (36′ Νούλας), Γιόκε, Μανούσος, Ζάκαριτς (76′ Ιωάννου), Ενομό, Καρανίκας (36′ Μουχάλης), Σρνιτς (76′ Κριμιτζάς), Τριανταφύλλου.
Νίκη Βόλου: Γκαραβέλης, Κάσσος, Να’α, Στίκας, Ανδρέου, Κυριακίδης, Παναγιωτίδης (46′ Γαβριηλίδης), Λίταινας (59′ Πέττας), Ριμπέιρο (59′ Τοπαλίδης), Κρητικός, Τζιώρας (69′ Μοράρ).