Κανένα απολύτως πρόβλημα δεν είχε η Νίκη Βόλου, παίρνοντας ένα χαλαρό τρίποντο με σκορ 5-0 επί του Απόλλωνα Πόντου, ο οποίος βρίσκεται έξι βαθμούς κάτω από τη “ζώνη” του υποβιβασμού.
Η Νίκη πήρε το προβάδισμα στο 24′ με κεφαλιά του Γαβριηλίδη και έφτασε στο 2-0 στο 34′ όταν ο Μιράντα με ωραίο τελείωμα μετά από γύρισμα του Κάσσου βρήκε δίχτυα.
Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και στο δεύτερο μέρος. Στο 58′ ο Πέττας σημάδεψε το δοκάρι, αλλά στο 62′ ο Παναγιωτίδης στο ριμπάουντ έγραψε το 3-0, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα στο 62′ ο Μιράντα με ένα πανέμορφο γκολ από μακρινή απόσταση διαμόρφωσε το 4-0. Το τελικό 5-0 στον… περίπατο της Νίκης Βόλου υπέγραψε ο Κρητικός στο 88′.
Νίκη Βόλου – Απόλλων Πόντου 5-0
Νίκη Βόλου: Γκαραβέλης, Γαβριηλίδης, Μπαχανάκ, Ανδρέου (46′ Τοπαλίδης), Να’α (39′ λ.τ Γιαννίτσης), Πέττας, Λίταινας, Παναγιωτίδης (63′ Μπαλλάς), Μιράντα, Πολίτης (70′ Κρητικός), Κάσσος (63′ Κουτσιμπάνας)
Απόλλων Πόντου: Κίναλης, Καλογέρης, Ντιαλόσι (77′ Αμπούντου), Κάρδαρης, Αμαραντίδης, Μπλανκ Καζάου, Μουμίν, Μπούμπας (70′ Νοβίκοφ), Ακένα (53′ Φλένσμποργκ), Ίννος (77′ Μαρτίνες), Αλμπάνης (53′ Σκάλα)