S.L. 13η: Η Α.Ε.Λ. με ΠΑΣ δεν κέρδισε μεν, δεν έχασε δε (vid)

Γράφτηκε από τον
Βαθμολογήστε το άρθρο
(0 Ψήφοι)

S.L. 13η: Α.Ε.Λ. -ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 1-1...Η Α.Ε.Λ. δεν κατάφερε να συνεχίσει τις νίκες στο AEL FC ARENA

αφού αναδείχθηκε ισόπαλη με τον ΠΑΣ Γιάννινα με σκορ 1-1, για την 13η αγωνιστική της Super League, με το τελικό σκορ να κρίνεται γενικά δίκαιο σε γενικές γραμμές, καθώς οι δύο αντίπαλοι είχαν από ένα καλό ημίχρονο.

Οι Λαρισαίοι το πρώτο και οι Γιαννιώτες το δεύτερο.

Οι Τάσος Λαγός (ενοχλήσεις στον τένοντα) και Γουάλας ήταν αμφίβολοι τις περασμένες ημέρες, αλλά αμφότεροι κατάφεραν και ξεπέρασαν τις ενοχλήσεις και τέθηκαν στη διάθεση του Ηλία Φυντάνη. Εκτός έμεινε ο τραυματίας, Μάρκο Γιοβάνοβιτς, και οι Σίνισα Μπάμπιτς και Γιώργος Κούσας για λόγους τακτικής.
Ο Πειραιώτης τεχνικός πήρε 20 παίκτες συνολικά στην αποστολή για την αναμέτρηση με τον ΠΑΣ.

Οι "βυσσινί" μπήκαν στην αναμέτρηση από δύο διαδοχικές εντός έδρας νίκες (με Λεβαδειακό και Απόλλωνα), κρατώντας το αήττητο στη Λάρισα την τρέχουσα σεζόν (είχαν προηγηθεί τρεις ισοπαλίες με Αστέρα, Ατρόμητο και ΠΑΟΚ), έχοντας συγκεντρώσει 13 βαθμούς συνολικά μετά τις 12 πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος.

Η Α.Ε.Λ. μπήκε πιο δυνατά στο ματς και κατάφερε μόλις στο 5ο λεπτό να σκοράρει με πέναλτι του Θωμά Ναζλίδη, το οποίο κέρδισε ο ιδιος μετά από κράτημα του Μπέριου μέσα στην πέριοχή.

Ο ΠΑΣ ...άργησε να μπει στο παιχνίδι και ουσιαστικά αντέδρασε μετά το ημίωρο, χωρίς να χάσει την κλασική ευκαιρία για να ισοφαρίσει.

Πάντως η ομάδα του Πετράκη έφτασε στην ισοφάριση με τον Κόντε στο 55΄, μετά από κόρνερ του Μανθάτη και σύγχιση στην περιοχή του Μπόζοβιτς.

Ο διαιτητής Ζαχαριάδης το ..."πήγε" το παιχνίδι εκεί που "ήθελε".

Κρίνεται για πολλές φάσεις, ναι μεν στο χώρο του κέντρου, αλλά πάντοτε με "γνώμονα" το δικό του ..σκεπτικό.