Φιλική νίκη της Α.Ε.Λ. (3-2) επί του Απόλλωνα Λάρισας

Βαθμολογήστε το άρθρο
(1 Ψήφος)

Σε φιλικό παιχνίδι την Μ.Πέμπτη (13/04) η Α.Ε.Λ. επικράτησε του Απόλλωνα Λάρισας στο AEL FC ARENA

με σκορ 3-2.

Ήταν ένα ανοικτό παιχνίδι με εκατερωθέν ευκαιρίες και για τις δυο ομάδες στο οποίο οι δυο προπονητές τόσο ο Αντρέ Πάους της Α.Ε.Λ. όσο και ο Σάκης Θεοδοσιάδης του Απόλλωνα είχαν την ευκαιρία να εξάγουν χρήσιμα συμπεράσματα ενόψει των κρίσιμων αγώνων που ακολουθούν μετά το Πάσχα, η μεν Α.Ε.Λ. απέναντι στην Ξάνθη, ο δε Απόλλωνας κόντρα στην Α.Ε.Καραϊσκάκης στην Άρτα.

Πριν την έναρξη του φιλικού τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη της Φανής Καντώνια η οποία απεβίωσε χτες. Η εκλιπούσα ήταν σύζυγος του Ξενοφώντα Καντώνια, που δύο εκλεκτά μέλη της (Αντώνης και Στέλιος) υπηρέτησαν και διοίκησαν πανάξια την ομάδα της Α.Ε.Λ. με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Με αρκετές αλλαγές έπαιξε η Α.Ε.Λ. ενώ λίγες αλλαγές και για την πρωτοπόρο λαρισινή ομάδα του 2ου ομίλου της Γ' Εθνικής, σε ένα φιλικό με ιδανικές καιρικές συνθήκες και με περίπου 800 άτομα να το παρακολουθούν.

Ο Απόλλωνας ήταν καλύτερος στο α' ημίχρονο, είχε κατοχή μπάλας όταν και προηγήθηκε, πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, ενώ από την άλλη οι παίκτες της Α.Ε.Λ. ήταν φλύαροι με κυριότερο τον Τσακοπίνο που είχε τρεις χαμένες ευκαιρίες τετ α τετ!

Στην επανάληψη η Α.Ε.Λ. ήταν καλύτερη και με κινητήριο μοχλό τον ορεξάτο Βασίλη Κουτσιανικούλη έφτασε στην νίκη, ενώ η ομάδα ανέβηκε και άλλο με την είσοδο του Καπού.

Μόλις στο 3' η πρώτη στιγμή του φιλικού με το σουτ του Τσακοπίνο από πλευράς Α.Ε.Λ. να περνά άουτ, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση η πρώτη ευκαιρία και για Απόλλωνα με το σουτ του Σάββα και την μπάλα να καταλήγει επίσης άουτ.

Στο 28' ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ όταν ο Χρήστος Αγρόδημος με ωραία μπαλιά βρήκε τον Ματίας Μανσάνο αυτός πέρασε δυο "βυσσινί" αμυντικούς και τον Ξενοδόχοβ και με πλασέ έκανε το 0-1.

Με την συμπλήρωση των 45 λεπτών ο Τσακοπίνο σε ένα ανεπανάληπτο τετ-α-τετ δεν κατάφερε να νικήσει τον Σταυράκη που έδιωξε την μπάλα με τα πόδια.

Με την έναρξη της επανάληψης (46') ο Ανδρέας Λαμπρόπουλος έκανε το 1-1, ενώ στο 57' από μπαλιά-"τρύπα" του Κουτσιανικούλη ο Γιάνις Ικάουνιεκς με σουτ έδωσε το προβάδισμα στην Α.Ε.Λ. (2-1).

Στο 67' ο Βασίλης Κουτσιανικούλης με σουτ από πλάγια δεξιά μέσα στην μικρή περιοχή, πέτυχε ένα περίφημο γκολ (3-1) που χειροκροτήθηκε από όλους τους φιλάθλους.

Ο Απόλλωνας μείωσε στο 75' σε 3-2 με ωραίο τελείωμα του Πλάτωνα Καρακατσάνη, από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής από ασίστ του Κώστα Σκούπρα ενώ στο 80' η Α.Ε.Λ. θα μπορούσε να πετύχει και άλλο τέρμα, αλλά ο Κουτσιανικούλης με σουτ έστειλε την μπάλα στην συμβολή των δοκών και αουτ.

Στο 83' ωραία εκτέλεση φάουλ του Καρακατσάνη, από τα αριστερά έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ ο Κουτογλίδης.

Διαιτητής ήταν ο Χρήστος Αγγελούλης, με βοηθούς Τσακνάκη και καραγιάννη.

Α.Ε.Λ. (Αντρέ Πάους): Ξενοδόχοβ, Καρατάσιος, Γκουλουζάντε, Γκαγιέχο, Ναβάρο, Ευμορφίδης, Ρέγιες, Τσακοπίνο, Μασαλέσα, Κόντορ, Άτσκα (υπό δοκιμή).

Χρησιμοποιήθηκαν και οι: Κουτογλίδης, Λαμπρόπουλος, Κουτσιανικούλης, Ικάουνιεκς, Καπός, Μακρής, Κυρίτσης Θ.

Απόλλων Λάρισας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Σταυράκης, Μουταφτσίσκι, Ιορδανίδης, Σάββας, Παπαδόπουλος, Αγρόδημος, Διβανές, Σουλίδης, Κολοβός, Συράκος, Μανσάνο.

Αγωνίσθηκαν ακόμη και οι: Κουρδής Γιαννακόπουλος, Ανδρέου, Μάρκου, Ιβανίδης, Μηνάς, Καμπέρης, Σκούπρας, Γκουντρουμπής, Καρακατσάνης.

Διαβάστηκε 881 φορές Τελευταία επεξεργασία: Friday, 14 April 2017 18:28