Friday, 04 October 2019 02:53

Europa League: Πολλά γκολ και νίκες για τα φαβορί (αποτ., βαθμ., vids)

Written by

Πολλά γκολ και σημαντικά αποτελέσματα είχε η 2η αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

Η Γουλβς απέδρασε με τη νίκη από την Κωνσταντινούπολή επικρατώντας 1-0 της Μπεσίκτας με γκολ του Μπολί στο 93', η Εσπανιόλ επιβλήθηκε 2-0 της ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα σφραγίζοντας το τρίποντο με τέρμα στο 95', την ώρα που η Γκλάντμπαχ ισοφάριζε σε 1-1 εκτός έδρας την Μπασακσεχίρ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Σπουδαία νίκη για την Γιουνγκ Μπόις με ανατροπή κόντρα στην Ρέιντζερς με γκολ στο 93' (2-1) αλλα και για την Φέγενορντ με 2-0 κόντρα στην Πόρτο στο "Κάιπ" του Ρότερνταμ, ενώ στην Ολλανδία η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ναι μεν απέσπασε λευκή ισοπαλία από την Άλκμααρ αλλά έγραψε αρνητική ιστορία, αφού για πρώτη φορά δεν είχε ούτε ένα σουτ στην αντίπαλη εστία σε αγώνα της στο Europa League (25 ματς σύνολο)!

Χωρίς τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο στην αποστολή, η Άρσεναλ διέλυσε με 4-0 την Σταντάρ Λιέγης στο «Εμιρέιτς», ενώ πιο δύσκολη ήταν η επικράτηση της Σεβίλης επί του ΑΠΟΕΛ, με 1-0.

Εντυπωσιακή η Αϊντχόφεν πέρασε από την έδρα της Ρόζενμποργκ με το εμφατικό 4-1, με τον Κώστα Μήτρογλου να περνά αλλαγή στο 79΄ αντί του Ιχατάρεν. Με δύο γκολ του Άνχελ η Χετάφε «άλωσε» την έδρα της Κράσνονταρ με 2-1 και προπορεύεται στον 3ο όμιλο, μετά το 2-2 της Βασιλείας στην Τραπεζούντα.

Πρώτη νίκη, με ανατροπή, για την Λάτσιο (2-1 επί της Ρεν), ενώ «σεφτέ» στα «τρίποντα» έκανε και η Αϊντραχτ Φρανκφούρτης με το 1-0 επί της Γκιμαράες στην Πορτογαλία.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων την Πέμπτη (03/10) το βράδυ στο Europa League:

1ος ΟΜΙΛΟΣ
Σεβίλλη-ΑΠΟΕΛ 1-0 (17΄Τσιτσαρίτο)
Ντουντελάνζ-Καραμπάγκ 1-4 (90΄Μπερνιέρ-11΄Ζουμπίρ, 30΄Μίτσελ, 37΄Ρίτσαρντ, 69΄Κιντάνα)

BΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 1. Σεβίλλη 6, 2. Καραμπάγκ 3, 3. Ντουντελάνζ 3, 4. ΑΠΟΕΛ 0.

2ος ΟΜΙΛΟΣ
Μάλμε - Κοπεγχάγη 1-1 (55΄Ρόζεμπεργκ-45+5 Νίλσεν αυτ.)
Λουγκάνο - Ντιναμό Κιέβου 0-0

BΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 1. Κοπεγχάγη 4, 2. Ντινάμο Κιέβου 4, 3. Μάλμε 1, 4. Λουγκάνο 1.

3ος ΟΜΙΛΟΣ
Τραμπζονσπόρ - Βασιλεία 2-2 (26΄Πάρμακ, 78΄Σόσα-20΄Ουίντμερ, 80΄Οκάφορ)
Κράσνονταρ - Χετάφε 1-2 (69΄Άρι-36΄, 61΄Άνχελ)

BΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 1. Χετάφε 6, 2. Βασιλεία 4, 3. Τραμπζονσπόρ 1, 4. Κρασνοντάρ 0.

4ος ΟΜΙΛΟΣ
Σπόρτινγκ Λισσαβόνας-Λίντσερ 2-1 (58΄Φιλίπε, 63΄Φερνάντες-16΄Ραγκούζ)
Ρόζενμποργκ - Αϊντχόφεν 1-4 (70΄Αντεγμπένρό-14΄Ροσάριο, 38΄Μελίνγκ, 41΄, 79΄Μάλεν)

BΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 1. Αιντχόφεν 6, 2. Σπόρτινγκ 3, 3. Λίντσερ 3, 4. Ρόζεμποργκ 0.

5ος ΟΜΙΛΟΣ
Λάτσιο - Ρεν 2-1 (64΄ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, 75΄ Ιμόμπιλε - 55΄ Μορέλ)
Σέλτικ - Κλουζ 2-0 (20΄ Έντουαρντ, 59΄ Ελιουνούσι)

BΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 1. Σέλτικ 4, 2. Κλούζ 3, 3. Λάτσιο 3, 4. Ρεν 1.

6ος ΟΜΙΛΟΣ
Γκιμαράες- Άιντραχτ Φρ. 0-1 (36΄ Εντικά)
Άρσεναλ - Σταντάρ Λιέγης 4-0 (13΄,16΄ Μαρτινέλι, 22΄ Γουίλοκ, 57΄ Θεμπάγιος)

BΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 1. Άρσεναλ 6, 2. Σταντάρ Λιέγης 3, 3. Άιντραχτ Φρανκφούρτης 3, 4. Γκιμαράες 0.

7ος ΟΜΙΛΟΣ
Γιουνγκ Μπόις - Ρέιντζερς 2-1 (50΄ Ασάλε, 90΄+3 Φάσναχτ - 44΄ Μορέλος)
Φέγενορντ - Πόρτο 2-0 (49΄ Τούρνστρα, 80΄ Κάρσντορπ)

BΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 1.Φέγενορντ 3, 2. Γιούνγκ Μπόις 3, 3. Ρέιντζερς 3, 4. Πόρτο 3

8ος ΟΜΙΛΟΣ
ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Εσπανιόλ 0-2 (64΄ Λέι Γου, 90΄+5 Καμπουθάνο)
Φερεντσβάρος-Λουντογκόρετς 0-3 (1΄ Λουκόκι, 40΄,64΄ Φόρστερ)

BΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 1. Λουντογκόρετς 6, 2. Εσπανιόλ 4, 3. Φερεντσβάρος 1, 4. ΤΣΣΚΑ Μόσχας 0

9ος ΟΜΙΛΟΣ
Σεντ Ετιέν - Βόλφσμπουργκ 1-1 (13΄ Κολοτζιέτζακ - 15΄ Γουίλιαμ)
Ολεξάντρια - Γάνδη 1-1 (61΄ Σιτάλο - 6΄ Ντεπουάτρ)

BΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 1. Βόλφσμπουργκ 4, 2. Γάνδη 4, 3. Σεντ Ετιέν 1, 4. Ολεξάντρια 1.

10ος ΟΜΙΛΟΣ
Βόλφσμπεργκ - Ρόμα 1-1 (51΄ Λιντλ - 27΄ Σπινατσόλα)
Μπασακσεχίρ - Γκλάντμπαχ 1-1 (55΄ Βίσκα - 90΄+1 Χέρμαν)

BΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 1. Ρόμα 4, 2. Βόλφσμπεργκ 4, 3. Γκλάντμπαχ 1, 4. Μπασακσεχίρ 1.

11ος ΟΜΙΛΟΣ
Μπεσίκτας - Γουλβς 0-1 (90΄+3 Μπόλι)
Μπράγκα - Σλόβαν Μπρατισλάβας 2-2 (31΄ Βιάνα, 63΄ Γκαλένο - 45΄+4 Σπόραρ, 87΄αυτ. Βιάνα)

BΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 1. Σλόβαν Μπρατισλάβας 4, 2. Μπράγκα 4, 3. Γουλβς 3, 4. Μπεσίκτας 0

12ος ΟΜΙΛΟΣ
Αστάνα - Παρτιζάν 1-2 (85΄ Σιγκούργιονσον - 29΄,73΄ Σαντίκ)
Αλκμάαρ - Μάντσεστερ Γ. 0-0

BΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 1. Παρτιζάν 4, 2. Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 4, 3. Άλκμααρ 2. 4. Αστάνα 0

 

Media