A+ R A-
Tuesday, 31 July 2018 21:08

Η Λίλη Αλεξούλη στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου

Γράφτηκε από τον 
Βαθμολογήστε το άρθρο
(1 Ψήφος)

Μόλις μία εβδομάδα έχει απομείνει για την έναρξη του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ανδρών-Γυναικών

στο Βερολίνο, το κορυφαίο γεγονός τη σεζόν για την Γηραιά ήπειρο.

Σήμερα η ομοσπονδία ανακοίνωσε την ομάδα που θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στην 24η στάση, στην ιστορία της διοργάνωσης, εκεί όπου θα βρεθεί και η Λαρισαία Λίλη Αλεξούλη που θα αγωνιστεί στο μήκος.


Η ομοσπονδία ενόψει των αλλαγών στις διαδικασίες πρόκρισης στα Παγκόσμια και Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα και δεδομένο του ότι βρισκόμαστε σε ένα μεταβατικό στάδιο αποφάσισε να μην ισχύσουν τα όρια και οι προϋποθέσεις, που έθεσε ο ΣΕΓΑΣ για το πρωτάθλημα αυτό, αλλά να ισχύσουν τα όρια και οι προϋποθέσεις της ΕΑΑ, με την προϋπόθεση, όμως, ότι όλοι οι αθλητές θα έχουν επιβεβαιώσει με τις επιδόσεις τους, ότι βρίσκονται σε καλή αγωνιστική κατάσταση.

Στην πρωτεύουσα της Γερμανία θα ταξιδέψουν 15 Άνδρες και 22 Γυναίκες, που μπορούν να προσφέρουν επιτυχίες στον ελληνικό αθλητισμό. Η αποστολή είναι ένα μείγμα παλιών και νέων και κυρίως φιλόδοξων αθλητών που διαθέτουν τα φόντα να κυνηγήσουν καλά πλασαρίσματα. Άλλωστε στην ομάδα μετέχουν αθλητές και αθλήτριες με μετάλλια και καλά πλασαρίσματα στις προηγούμενες διοργανώσεις, αλλά και πρόσωπα που έχουν ήδη πρωταγωνιστήσει στη διάρκεια της σεζόν και δείχνουν ικανά να παίξουν πρωταγωνιστικό ρόλο.

Όπως από καιρό είναι γνωστό στην αποστολή δε θα συμπεριληφθούν οι τραυματίες Γιάννης Κυριαζής, Πάρης Μπατζάβαλης και Εμμανουήλ Καραλής, οι οποίοι συγκέντρωναν πολλές πιθανότητες διάκρισης στα αγωνίσματα τους.


Αναλυτικά η αποστολή:


ΑΝΔΡΕΣ

100μ.: Γιάννης Νυφαντόπουλος (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
200μ.: Λυκούργος Τσάκωνας (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος), Παναγιώτης Τριβυζάς (ΟΣΦΠ)
110μ. εμπόδια: Κώστας Δουβαλίδης (ΣΚΑ Δράμας)
Υψος: Κώστας Μπανιώτης (Ολυμπιάδα Κομοτηνής)
Επί κοντώ: Κώστας Φιλιππίδης (ΠΓΣ)
Μήκος: Μίλτος Τεντόγλου (ΓΕ Γρεβενών)
Τριπλούν: Δημήτρης Τσιάμης (ΟΣΦΠ)
Σφαιροβολία: Νικόλας Σκαρβέλης (ΓΣ Τρικάλων)
Σφυροβολία: Μιχάλης Αναστασάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
Μαραθώνιος: Κώστας Γκελαούζος (ΠΑΟ), Δήμος Μαγγίνας (ΑΟ Μυκόνου), Παναγιώτης Καραϊσκος (ΠΓΣ)
20χλμ. βάδην: Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ (ΑΟ Μυκόνου)
4Χ100μ.: Λυκούργος Τσάκωνας, Κώστας Δουβαλίδης, Γιάννης Νυφαντόπουλος, Πάνος Τριβυζάς, Μάκης Στεργιούλης (Παναξιακός)

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

100μ.: Ραφαέλα Σπανουδάκη (ΓΣ Ηλιούπολης)
400μ.: Μαρία Μπελιμπασάκη (Παναξιακός ΑΟ), Ειρήνη Βασιλείου (ΓΕΗ), Δέσποινα Μουρτά (Ολυμπιάδα Πάτρας).
100μ. εμπόδια: Ελισάβετ Πεσιρίδου (ΓΣ Κηφισιάς)
Επί κοντώ: Κατερίνα Στεφανίδη (ΑΟ Φιλοθέης), Νικόλ Κυριακοπούλου (ΑΓΕΣ Κάμειρος), Ελένη Πόλακ (ΑΟ Μεγάρων)
Μήκος: Λίλη Αλεξούλη (Πελασγός Λάρισας)
Τριπλούν: Βούλα Παπαχρήστου (ΑΕΚ)
Δισκοβολία: Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (ΓΣ Κερατέας)
Σφυροβολία: Σταματία Σκαρβέλη (ΓΣ Τρικάλων)
Ακοντισμός: Σοφία Υφαντίδου (ΜΕΑΣ Τρίτων)
Μαραθώνιος: Γκλόρια Πριβιλέτζιο (ΓΣ Γλυφάδας), Ράνια Ρεμπούλη (ΑΓΕΣ Κάμειρος), Σόνια Τσεκίνη (ΦΣ Αργους Ορεστικού)
20χμλ. Βάδην: Αντιγόνη Ντρισμπιώτη (Φωκιανός Καρδίτσας)
4X100μ.: Μαρία Μπελιμπασάκη, Ελισάβετ Πεσιρίδου, Ραφαέλα Σπανουδάκη, Γρηγορία Κεραμιδά (ΑΣΣ Ηρακλής), Κορίνα Πολίτη (ΓΣ Χαϊδαρίου)
4Χ400μ.: Μαρία Μπελιμπασάκη, Ειρήνη Βασιλείου, Δέσποινα Μουρτά, Αννα Βασιλείου, Ευαγγελία Ζυγόρη (ΓΣ Γλυφάδας), Ελπίδα Καρκαλάτου (ΣΔΥ Αργολίδας)

Διαβάστηκε 248 φορές